14 Eylül 2010 Salı

Ayva Tatlısı

Bugün de sizlere ayva tatlısının tarifini vereceğiz. Tarifi veriken uygulanabilirlik, pratiklik ve anlaşışılırlık hususlarına çok dikkat ettik. Herkesin anlayabileceği ve yapabileceği bir tarif. Kolay gelsin.
Malzemeler:
*Bir paket kaymak
*İki çorba kaşığı nişasta
*Bir buçuk su bardağı toz şeker
*Beş tane karanfil
*İki tane ayva
*Bir kase vişne kompostosu
ayva tatlısı

ayva tatlısı

Hazırlanışı:
Elinizdeki iki ayvayı da ortadan ikiye bölünüz daha sonra çekirdeklerini alınız ve kabuklarını da güzelce soyunuz. Ayvalara şekerle karanfil ekleyiniz buna suyu da katarak pişmeye bırakın. Pişirdiğiniz ayvaları servis tabağına alın. Vişne kompostosunu nişasta ile bağlayarak pişirin. Ayvaların üzerine paylaştırın. Soğumasından sonra kaymak ile kendi zevkinize göre istediğiniz gibi süsleyin. Afiyet olsun.

Cilt Catlakları ve Tedavisi

Cilt Çatlakları Neden Oluşur?

Cildinizin hızlı bir şekilde aşırı derecede gerilmesiyle derinizdeki elastik dokular kırılır ve ortaya cilt çatlakları dediğimiz görüntü meydana gelir. Başlangıç aşamasında kırmızı veya mor rengi andıran ve ilerleyen zaman içersinde sedefli beyaz renge dönüşür.

Cilt Çatlakları En Çok Kimlerde Görülür?

Cilt çatlaklarının kalıtımla baglantilir. Zayıf dokulara sahip insanlar hızlı kilo alıp verme durumlarında daha çok çatlakları yaşarlar. Özellikle bacaklar, karın bölgesi, kalçalar, göğüsler ve belin arka kısmında görülür. Ayrıca ten renginin de cilt çatlaklarında belirleyici bir ayrıntıdır zira, beyaz tenli kişilerde esmer tenli kişilere göre daha çok cilt çatlağı oluşur.

Ciltteki Çatlaklarından Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ciltteki catlaklar

Cildinizde çatlaklar görmek istemiyorsanız bacak, karın, göğüs ve belinizin arka kısımlarını esnetecek bir takım kremler, losyonlar, yağlar kullanmalısınız. Düzenli olarak yapacağınız ya da yaptıracağınız masajlar, kan dolaşımını hızlandırdığı için çatların oluşumu engelleyecektir. Ani kilo alma riskine asla girmeyin. Bol su tüketin ve saglıklı beslenin. A, E ve C vitaminleri içeren besinlere menünüzde öncelik verin. Spor yapın.

Cilt Çatlakları Tedavi Edilir mi?

Cilt çatlarını tamamen yok etmek için geliştirilmiş herhangi bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Ancak başlangıç aşamasında uygulanacak bazı kremler veya lazer, karboksiterapi tedavi yöntemleri ile çatlakların gelişimi durdurulabilir bazen de gözle görülmeyecek kadar yok edilebilir. Lazer ile uygulanan cilt çatlakları tedavisinde ortalama 4 seans sonrasında çatların renklerinin yüzde 80 oranlarında açıldığını ve dikkatli bakmadığınız sürece görünmediğini fark edebilirsiniz. Ancak cilt çatlakları artık beyaz rengini almış ve uzun bir süredir de bedende yerini almış ise şuanda bu tür çatlakları tamamen yok eden herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Karboksiterapi yöntemi ise biraz daha uzun zamanda olumlu sonuçlar verir. Ortalama 8 seans sonrası cilt çatlarınızın yüzde 80’ ne yakın renginin açıldığını ve gözle görülür oranın azaldığını fark edersiniz.

Saglikli bir yasam icin.....